گزارش کمپین مجازی اکسیر قرمز به مناسبت روز جهانی ایدز 1397

مقدمه

با توجه به استفاده گسترده مردم از شبکه‌های اجتماعی به منظور کسب اطلاعات، کمپین «اکسیر قرمز» با هدف آگاه کردن شهروندان درباره ویروس اچ‌آی‌وی و راه‌های مقابله با آن از تاریخ 1 تا 10 آذرماه 1397 اجرا شد. طراحی و اجرای این کمپین مجازی، توسط شرکت ایده‌پردازان وزین سلامت نوین (اَوِسِن) و زیر نظر دفتر برنامه مشترک سازمان ملل در زمینه ایدز (UNAIDS)، اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مرکز تحقیقات ایدز ایران صورت گرفت.

اجرای کمپین

برای اجرای این کمپین، ابتدا محتوای تصویری شامل ده ویدیو و ده عکس به همراه محتوای متنی مناسب گردآوری و تهیه شد و پس از تأیید محتوا توسط اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روی وبسایت و صفحه اکسیر قرمز در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. پس از آن با مشارکت تیم رداکسیر و سایر دانشجویان علوم پزشکی، تعدادی از اینفلوئنسرهای فضای مجازی و مشارکت تعدادی از استارتاپ‌های سلامت، محتواها در فضای مجازی و به ویژه شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر و توسط کاربران دیده شد.

استارتاپ‌های زوپ، تله‌طب، وِلینو، دوتِست، دکترمن، دکتر سوشا، نبض، شفاجو، رداکسیر، ویتامید، آزمایش آنلاین، راحت‌دارو، سیبویه و سیمیاروم از سازمان‌های همکار کمپین بودند. همچنین خانم‌ها نیلوفر منتظری، شهرزاد طیبی و مهسا تهذیبی، اینفلوئنسرهایی بودند که با اکسیر قرمز همراه شدند.

نتایج

طی روزهای برگزاری کمپین، 342 نفر در مجموع 1260 بار از صفحات وبسایت بازدید کرده‌اند. بیش از 1000 نفر نیز صفحه اکسیر قرمز را در شبکه اجتماعی اینستاگرام فالو (دنبال) کردند، 8780 نفر از این صفحه بازدید کرده و در مجموع 28.594 نفر پست‌های این صفحه را دیدند. البته این ارقام فقط مربوط به صفحه اینستاگرام کمپین است و با در نظر گرفتن کسانی که محتواها را در صفحه شخصی خود بازنشر کردند، رقم بازدیدها بسیار بیشتر خواهد بود.

در میان پست‌های منتشر شده، انیمیشن «من سارا هستم» محبوب‌ترین محتوا بوده و بیش از بقیه پست‌ها بازنشر شد. این پست توسط 19.662 نفر دیده شده و 3817 نفر آن را پسندیدند.  بیش از 1300 نفر نیز این ویدیو را ذخیره کردند.

بخش دیگری از کمپین اکسیر قرمز که به منظور کاهش انگ و تبعیض نسبت به کسانی که با اچ‌آی‌وی/ایدز زندگی می‌کنند اجرا شد، «دوست من» نام داشت. همراهان کمپین، طرحی را روی انگشتان خود کشیده و عکس آن را همراه نوشته «او دوست اچ‌آی‌وی مثبت من نیست، او فقط دوست من است» منتشر کردند. بیش از 50 نفر در این حرکت نمادین با اکسیر قرمز همراه شدند.

تصاویری از همراهی کاربران شبکه‌های اجتماعی با کمپین مجازی اکسیر قرمز در ادامه قرار گرفته است.

معلم بهداشت مدرسه‌ای دخترانه در عسلویه، دانش‌آموزان را با اچ‌آی‌وی/ایدز آشنا کرده و دانش‌آموزان با کمپین همراه شدند.

بیش از 50 نفر در انتشار طرح «دوست من» همراهی کردند.

خانم مهسا تهذیبی، فعال مدنی ناشنوایان محتوای کمپین را به زبان اشاره منتشر کردند.

ویدیوی «من سارا هستم» بیشتر از محتواهای دیگر مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.